O nás

Vít Orava (Mrkva, Mrqa)

 • horolezec, skialpinista, stopař a podvodní-ragbista
 • nejhlubší zářezy na cepínu: Chan Tengri (7010 m n.m.), Chopicalqui (6 354 m.n.m), Stock Khangri (6 153 m n.m.)
 • 28 let, vyrůstal v Olšanech u Šumperka, nyní výškově stagnuje v Praze a Winterthuru (Švýcarsko)
 • povolání: PhD. student na MFF UK, vědecký asistent na ICP ZHAW

Vrchol Chan Tengri 7010 m n.m.

Mrkva očima spolulezce a kamaráda Venci:

Poprvé jsem se s Mrkvou setkal na tradiční Vánoční hřebenovce v Jeseníkách. Zjistil jsem hned dvě důležité věci. Zaprvé: Mrkva furt kecá. Ale pořád. Když zrovna stojíte ve 45° svahu a absolvujete jednu z miliónů vydychávaček, Mrkva si vklidu projde kolem vás, vůbec ho netrápí, že nemá sněžnice ani lyže, ikdyž a přes noc nakydalo 30 cm čerstvého prašanu, ale hlavně pořád něco kecá. A přitom stále jde do kopce. A zadruhé: Mrkva má vždy sebou voďárnu (vodní dýmku).

Ve zkratce, je to pohodový borec, se kterým si super pokecáte (99 % času mluví on). Rozumí všemu (hlavně horolezeckému vybavení, to je jeho specialita, a nově i metodám jištění a záchrany z laviniště nebo ledovcové trhliny). Pokud vím, Mrkva si nikdy nekoupil nic, co by nebylo ve slevě. Jeho oblibeným tématem konverzace (monologu) je, co, kde a s jak velkou slevou se dá koupit. Jakožto matfyzák rozluštil zatím veškeré sebesložitější hádanky a hlavolamy (většinu během chůze do kopce) . Mrkva má nepochybné fyzické predispozice pro výškové lezení a navíc k tomu je obrovský dříč a bojovník. Pro výstup nad 7 000 m bych těžko hledal lepšího parťáka. Naštěstí takové píčoviny dělat nehodlám ... ;)Jaroslav Maixner (Majky)

 • horolezec a ultramaratonista
 • nejhlubší zářezy na cepínu: Chan Tengri (7010 m n.m.), Chopicalqui (6 354 m.n.m)
 • dogtracking: 1. místo Rock Point Horská Výzva - Jeseniky 2015, 2. místo celkově v seriálu Rock Point Horská Výzva (2015), 1. místo 24h v Koutech (2016)
 • 28 let, vyrůstal v Rudě n. Moravou, nyní se již zmenšuje v Zábřehu na Moravě
 • povolání: sanitář na FNOL a věčný student

Majky vítězí v Horské Výzvě v kategorii Dogtrekking.

Majky očima spolulezce a kamaráda Mrkvy:

Majky vyrůstal v Rudě nad Moravou v podhůří Jeseníků. I když měl od malička blízko k přírodě a k horám a jeho děda je poměrně známý místní horolezec, on sám se k horolezectví a k běhu se dostal až po dvacítce.
    Do teď si živě vzpomínám na rok 2009, kdy jsme se spolu poprvé vydali na náš první velký společný výlet „expedice NIGHT-RIDERS“ - zimní noční přechod části jesenického hřebenu.  Od té doby jsme oba propadli lásce k horám a Majky k tomu záhy přidal i běh na dlouhé tratě.
Postupem času jsme Jeseníky vyměnili za Tatry, Alpy a nakonec i Himaláje. Do ruky nám přibyl cepín, na nohy mačky, kolem pasu sedák a v hlavě neodolatelná touha jít stále výš a těžší cestou.
    Majky nebyl nikdy dobrý běžec na krátké tratě. Avšak jak kilometry přibývaly a soupeři odpadávali, dostával se Majky stále víc a víc dopředu, až se po desítkách kilometrů osamostatnil na prvním místě. Jelikož se již známe 20 let, musím říct, že stejně jak v běhu i v životě začal spíš nevýrazněji uprostřed davu, ale postupem času se dostával stále víc dopředu. Nyní běží svůj 28. kilometr, soupeřů před sebou jen hrstku a mnoho sil a odhodlání na další kilometry. Nikdo neví, jak nakonec dopadne, ale v mých očích je vítěz už teď.Tomáš Javůrek (Javor, Buldozer v legínách)

 • horolezec a ultramaratonista
 • nejhlubší zářezy na cepínu: manželka Martina a mnoho alpských čtyřtisícovek k tomu :)
 • 28 let, vyrůstal ve Vrbně pod Pradědem, nyní zarůstá střídavě ve Freiburgu a Ženevě
 • povolání: Ph.D. částicová fyzika - Uni Freiburg, vědecký asistent v CERNu
 • osobní blog: jaworblog.blogspot.cz

Javor při výstupu na Dent Blanche.

Žádné komentáře:

Okomentovat