středa 24. února 2016

Skialpovy kurz

Skialpový kurz s UIAGM guidem


Jelikož už mě štvalo, že moje alpinistické vzdělání je víceméně založeno pouze na mých vlastních zkušenostech a zkušenostech mých kamarádů spolulezců, rozhodl jsem se, že se na zkoušku zúčastním jednoho skialpinistického kurzu vedeným horským vůdcem.

Považoval jsem za pokročilého skialpinistu, a tak jsem hledal pouze kurzy vedené horskými vůdci s nejvyšší možnou mezinárodní licencí UIAGM. Těhle lidi je v Česku zatím 28 + jeden aspirant, viz seznam zde.

Mnozí z nich spolupracují s nějakou cestovkou (např. Alpy.cz) nebo mají přímo vlastní (např. Alpy4000.cz nebo Namche.cz) a většina má dost neaktuální osobní webové stránky. Já jsem si nakonec zvolil Alpy4000.cz, jelikož jsem na jejich internetových stránkách našel podrobné informace a akce s názvem Skialpový kurz - Expert mě zaujala na první pohled a hlavně v sobě zahrnovala nejen lavinový výcvik, ale i vytahování z trhlin, ledolezení apod.

A tak nás 12 lidí naklusalo 17.2. k lanovce Partenen, abychom vyrazili na Wiesbadenhuette na Silvrettu. Puvodní destinace byla sice Pitztal, ale kvůli horší lavinové situaci a nedávné lavinové nehodě při niž zemřelo 5 Čechů, jsme byli nuceni se přesunout pár-set kilometrů na západ a pár-set metrů níž.

Z počátku byly moje pocity víceméně smíšené. Tempo bylo poměrně pomalé a zkušenosti většiny účastníků nebyly nejpřesvědčivější: někteří problém uvázat osmu a nebo správně umístit a zapnout pípák. První večer jsme zakončili nácvikem uzlů a moravskou slivovicí.

Druhý den jsme zašli zvolna vyhledáváním pípáků (a to zejména v nakloněné rovině) a tehdy jsem začal pomalu načerpávat informace nevědíc, že moje alpinistické obrození právě začíná. Například najít pípák v nakloněné rovině není úplně sranda. Jaký máte typ a značku pípáku, kupodivu taky není jedno. Jak těžké je vytáhnout někoho z trhliny. Jak změřit sklon svahu, sněhový profil, test stability, rybaření v mlze, kladkostroje a hafo dalších důležitých věcí a nebo i drobnosti, které Vám zjednoduší alpinistický život a hlavně jej udělají mnohem bezpečnější.

No, nebudu to obšírně vysvětlovat, protože tohle musíte zažít sami. Horský vůdce UIAGM je technicky, výkonnostně, teoreticky a i prakticky absolutně nabušenej horal, který na špičkové úrovni zvládá všechny možné horské aktivity (až na volitelný parašutismus a basejumping :) Je to člověk, který má obrovský přehled ve vybavení a u něhož je na prvním místě a za každých okolností hlavně bezpečnost.

Já jsem měl tu možnost zatím potkat dva. Viktora Kořízka, který je asi nejpovolanějším expertem na laviny v ČR, začínal u horské služby a byl jeden z prvních horských vůdců u nás a je dlouhodobým velice dobrým učitelem. Vede spolek (cestovku) Alpy4000.cz a pravidelně testuje nejnovější vybavení, takže jeho přehled je v tohmhle směru obrovský.

Druhý horský vůdce (přesněji zatím aspirant) je Tonda "Dandy" Bláha, který je o dost mladší a né tak zkušený učitel jako Viktor. Avšak na rozdíl od něho nedělá horského vůdce jako primární povolání, ale spíše z lásky k horám a ke svému zdraví. Sice nebyl na Matterhornu 55x jako Viktor, ale jeho zkušenosti jsou i tak obrovské a navíc je to prostě sympaťák! :)

Na závěr bych velice rád doporučil tenhle (nebo jakýkoliv kurz vedený UIAGM horským vůdcem) všem, kteří to z alpinismem myslí vážné a hlavně bezpečně. Velice zajímavá akce Viktora, o které jsem přemýšlel, je Mountain Academy, což je asi nejjednodušší a i dost levná varianta, jak zdolat nějakou alpskou čtyřtisícovku.

Já osobně jsem svoje pokračování zvolil následovně. V půlce března jdu s Dandym na Aletschhorn a pravděpodobně na začátku září bych se s ním rád pokusil o Matterhorn (Schmidtova cesta, TD) a nebo nějakou podobnou šílenost :)


Hledání pípáků.

Viktor ukazuje a komentuje sněhový profil.


Test stability a zkoumání typu sněhu.


Výstup na Piz Buin.

Výšlap směrem k Dreilaenderspitz

Luxusní sjezd prašánkem :)

Wiesbadener Huetta

Nacvičování vytahování z trhlin.
 

A teď v praxi! :)

Chytneš či nechytneš?

Vrtání šroubů a Abalakových hodin.1 komentář:

  1. Děkuji moc za článek. Já mám takovou kuriozitku a to takovou, že jsme jeli s firmou také na takovouhle túru a rozhodli jsme si na základě vašeho článku vzít s sebou klasické ruční kladkostroje , kdyby se náhodou někdy něco stalo. Naštěstí jsme to využívali jen na přenos věcí do výšin :) Takže tolik ke kuriozitě.

    OdpovědětVymazat