neděle 10. března 2013

Kozí štít - zima 2013 (Tatry)

Kozí štít - zima 2013 (Tatry)

(Mrqa, Majky, Jawor) 
Kozí štít

Pozn: Tento příspěvek byl napsán našim kamarádem a spolucestovatelem Jaworem - viz odkaz vpravo na jeho blog.

Bylo něco kolem deváté, když jsme dorazili vlakem do Starého Smokovce. Zrovna jsem se díval z okna vlaku na takový malý smrček zápasící s větrem, když nám průvodčí oznámil, že popadali stromy na železnici a že vlak dál nejede. No počasí nevypadalo moc dobře, tak jsem ocenil kohosi nápad jít se optat na horskou službu, jak to vůbec nahoře vypadá. Na horské službě byl nějaký postarší sympatický strejda, kterej rozdával rady a informace. Optali jsme se ho na situaci a ta věru nebyla dobrá. Nahoře vítr o síle Tatranského čaje a nikomu prý nemůže doporučit nikam chodit. Navíc jediná doprava, co ještě fungovala, byl bus směrem na Lomnicu. Na druhou stranu podle něj bude vichřice kolem poledne kulminovat a večer už by se snad někam dalo dojít.

Tak jsme šli teda sednout do hospody a dívali se z okna, jak tam padalo těch pár posledních stromků, co v Tatrách zbylo. Kolem druhé už to posedávání při pivu Mrqa nevydržel, tak jsme teda sedli na bus a vystoupili jsme zastávce Biela voda. Zrovna se z vrchu přiřítili nějací čecháčci a vítali nás slovy: "Tam teď fakt nechoďte, tam jde o život!" Mrqa se tomu zasmál a tak jsme vyrazili po cestě nahorů přes průlezku z popadaných stromů. Já byl teda podělaný jak malý děcko, ale asi to bylo rozumný vzhledem k tomu, že podle předpovědi měl ten vítr s postupem času ubývat. No a co nespadlo doteď, už snad nespadne. Na Brnčálku jsme dorazili už v téměř klidném počasí. Já si dal pivo a polívku a šel jsem to zalomit aspoň na deset hodin.

Vypadá to hůř, než to bylo


Rozhodli jsme se pro 2111 metrů vysoký Kozí štít, jen jsme nevěděli kudy. V posledních dnech napadla halda sněhu a někde uložený být prostě musel. Nějak jsme odhadli, že by měly být spíš ty jižní svahy. (Pokud by tam bylo napadeno, tak nikam nelezte a utíkejte pryč, je tam jen tráva a po tý ten sníh klouže asi jak po skle) Takže jsme na sněžnicích od Brnčálky obešli celý Kozí štít a nastoupili jsme ze zadu. To byla šťastná volba, protože tam byl krásně vzmrzlý firn a my to nějak pohaluzně vylezli nějakou neoficiální II-III UIAA.Mrqa s Majkym na vrchole
Z vrcholu jde vidět Kežmarský a Jahňací štít, ale jelikož jsou vyšší, tak brání dalšímu výhledu. Na druhou stranu Belanské Tatry jdou vidět celé.


Žádné komentáře:

Okomentovat